Pod koniec sierpnia wraz z Radą Seniorów gminy Niepołomice przeprowadziliśmy dwa spacery badawcze w centrum Niepołomic. Takie wycieczki to świetny sposób na sprawdzenie jak przestrzeń miejska postrzegana jest przez konkretną grupę, w tym przypadku – osoby starsze.

Trasa pierwszego spaceru: Rynek, ul. Piękna, ul. Daszyńskiego, ul. Kościuszki, Rynek.
Ulica Piękna to trasa często uczęszczana przez seniorów. Od skrzyżowania z ul. Jagiellońską do cmentarza chodnik jest w fatalnym stanie, pofalowany i pełen kolein. Seniorzy nie czują się na nim bezpiecznie, dlatego zdarza się, że wolą iść szosą, niż ryzykować upadek spowodowany potknięciem się o wystającą kostkę. Przy cmentarzu pojawia się kolejny problem – chodnik kończy się i nie ma przejścia dla pieszych, które pozwoliłoby dostać się na drugą stronę ulicy. Dodatkowo ograniczona zakrętem widoczność sprawia, że jest to miejsce bardzo niebezpieczne, szczególnie dla osób mających problem z poruszaniem się. Na odcinku od restauracji Joanna do ul. Cmentarnej brakuje chodnika po obu stronach, a na skrzyżowaniu z ul. Daszyńskiego w deszczowe dni straszy wielka kałuża. Na ulicy Daszyńskiego, mimo, że to często uczęszczana przez pieszych część miasta, brakuje chodnika po obu stronach jezdni. Kolejnym niebezpiecznym punktem jest skrzyżowanie z ul. Kościuszki. Przejście dla pieszych jest tylko po jednej stronie skrzyżowania. Wystarczy chwilę postać, żeby zobaczyć przebiegające przez tę ruchliwą ulicę osoby. Dobrym pomysłem byłoby wyposażenie skrzyżowania w sygnalizację świetlną.

Podczas spaceru zwracaliśmy również uwagę na liczbę ławek. Osoba starsza, przemieszczająca się na trasie kościół – cmentarz może odpocząć jedynie przy skrzyżowaniu ul. Pięknej z Jagiellońską. Rozmawialiśmy o tym, że warto postawić dodatkowe ławki, na przykład na skwerze na przeciwko restauracji Joanna. Byłoby to również udogodnienie dla osób oczekujących na ceremonie pogrzebowe.
Zwróciliśmy również uwagę, że na trasie spaceru brakuje koszy na śmieci. Przydałyby się zwłaszcza na ul. Kościuszki. Spacer zakończyliśmy przy poczcie w Niepołomicach. Tutaj również seniorzy zwrócili uwagę na potrzebę umieszczenia ławki.

Trasa drugiego spaceru: Rynek, park, ul. 3 Maja, Park & Ride na ul. Kolejowej, ul. Zamkowa, Rynek.
Dziurawy trakt z kościoła do zamku to wyzwanie nie tylko dla seniorów. Wyrwy w płycie Rynku są co jakiś czas doraźnie łatane, jednak nie jest to ani bezpieczne, ani estetyczne. Dodatkowe niebezpieczeństwo dla pieszych stwarzają rowerzyści, dla których trakt to również ścieżka rowerowa. Kolejne utrudnienie dla osób starszych to brak chodnika przy zachodniej pierzei Rynku. Pojawiło się pytanie: W jaki sposób osoba poruszająca się o lasce lub na wózku inwalidzkim może dostać się do kwiaciarni, optyka czy restauracji po tak nierównych kamieniach?
Dużym problemem jest brak toalet publicznych dostępnych przez całą dobę. Na początku roku, przez kilka miesięcy ubikacje w parku były zamknięte. Na szczęście od czasu Dni Niepołomic stoją przed nimi Toi-Toiki. Pozostaje mieć nadzieję, że miejski szalet zostanie ponownie uruchomiony po gruntownym remoncie i odświeżeniu. Powinien być również dostosowany do potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnością (szerokie wejście, poręcze).
Z parku przeszliśmy się ul. 3 Maja do nowo otwartego dworca. Zdecydowanie bezpieczniej jest się poruszać chodnikiem po lewej stronie. Obsuwanie się skarpy spowodowało, że chodnik po drugiej stronie ulicy wymaga remontu, jest pełen wyrw i nierówności. Kolejną niedogodnością na jaką napotkaliśmy jest zbyt mała liczba przejść dla pieszych na ul. 3 Maja. Zebry brakuje w szczególności przy skrzyżowaniu z ul. Kazimierza Wielkiego. Przydałaby się również przy samym dworcu.
Nasze obserwacje ze spaceru przekazaliśmy do Urzędu Miasta. Mamy nadzieję że zostaną uwzględnione przy planowaniu remontów i kształtowaniu przestrzeni publicznej w najbliższych latach.
Spacery badawcze są elementem projektu „TAK dla partycypacji, NIE dla smogu” finansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Rządowego Programu ASOS na lata 2014-2020.